Czy filtry SPF w kremie używasz tylko latem?

Nie moją rolą jest przekonywać Cię do używania filtrów SPF zimą, ale może jak to przeczytasz to sama wyciągniesz wnioski.
Poza światłem widzialnym, promieniowanie słoneczne obejmuje jeszcze promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. To właśnie od tego ostatniego pochodzi skrót UV („ultraviolet radiation”). Promieniowanie słoneczne możemy podzielić ze względu na długość fali na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC.
#UVC jest niemal całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową.
#UVB stanowi jedynie 5% docierającego do Ziemi promieniowania ultrafioletowego, a mimo to potrafi penetrować skórę właściwą i wykazywać działanie rumieniotwórcze. To UVB sprawia, że na naszym ciele powstaje opalenizna i poparzenia słoneczne. To właśnie dzięki UVB syntezuje się w skórze tak ważna dla naszego zdrowia witamina D.
#UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego obecnego przez cały rok bez względu na pogodę.
Fale te ocierają w głąb skóry, znacznie głębiej niż UVB, a ich działanie nie jest w żaden sposób odczuwalne. Tymczasem to właśnie to promieniowanie jest odpowiedzialne za niszczenie kolagenu w skórze.
Choć UVA samo w sobie nie opala skóry, to odpowiada za zaburzenia pigmentacji (przebarwienia), alergie słoneczne, fotostarzenie i nowotwory skórne.
Natężenie UVA jest na takim samym poziomie niezależnie od pory roku czy pogody.
Przenika przez chmury, a także przez okna.
Dlatego, mimo że w okresie jesienno-zimowym nasza skóra nie opali się, gdy przebywamy na zewnątrz, słońce wciąż negatywnie wpływa na skórę.
#SPF (Sun Protecting Factor) jest to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Im wyższy tym lepiej. Polki powinny stosować minimum SPF 20-30.
Nakładanie produktów z fotoprotekcją chroni nas nie tylko przed słońcem, ale także przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany komputerów i telefonów, a codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej może znacznie opóźnić proces fotostarzenia, zapobiec powstawaniu zmarszczek i przebarwień.
A czy Ty, stosujesz filtry w codziennej pielęgnacji?